Zwolnienie chorobowe, czyli potoczne L4 to dokument wystawiany przez lekarza w przypadku problemów zdrowotnych. Jego celem jest czasowe zwolnienie pracownika z jego obowiązków, na rzecz zadbania o stan zdrowia. Zasady wystawiania L4 są dosyć często aktualizowane, dlatego budzą wiele wątpliwości. Przedstawiamy kompendium wiedzy o zwolnieniu chorobowym.
Komu przysługuje zwolnienie chorobowe?
Chory pracownik z reguły ma znacznie słabszą wydajność. Dodatkowo w przypadkach zakaźnych, choroba może się rozprzestrzeniać. Dlatego bardzo istotne jest, aby chory pracownik zadbał najpierw o stan swojego zdrowia. Zwolnienie można dostać również w przypadku sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny. Z zasilku chorobowego korzystać mogą osoby ubezpieczone. Dotyczy to pracowników z umową o pracę lub umową zlecenie, w przypadku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Zwolnienie elektroniczne – jak to działa?
Zwolnienie chorobowe jest wystawiane przez lekarza. Obecnie są one wystawiane w formie elektronicznej. L4 online jest zarejestrowane przez lekarza w systemie. To duże ułatwienie, ponieważ dzięki temu pracownik nie musi osobiście dostarczyć zwolnienia pracodawcy. Wystawione dokumenty można na bieżąco sprawdzać w swoim Internetowym Koncie Pacjenta, czyli na koncie e-pacjent. Pracodawca nie ma dostępu do Twojego konta pacjenta, ale widzi wystawione L4 na platformie usług elektronicznych PUE. Warto pamiętać, że pracodawca nie ma wglądu do kodu choroby.
Na ile dni wstecz można wystawić zwolnienie?
Lekarz najczęściej wystawia zwolnienie obowiązujące od dnia wizyty lub dnia następnego. W wyjątkowych sytuacjach może wystawić na 2-3 dni wstecz. Lekarz podejmuje się wystawienia wstecznego zwolnienia tylko w sytuacji, kiedy jest w stanie stwierdzić, że pacjent faktycznie był w tym czasie niezdolny do pracy. Decyzja o wystawieniu L4 na kilka dni wstecz zależy tylko od decyzji lekarza.
Jak długo można być na zwolnieniu chorobowym?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, maksymalny czas na leczenie pracownika przy zasiłku chorobowym wynosi 182 dni, czyli 6 miesięcy. Wyjątkiem od tej zasady jest ciąża i gruźlica. W tych przypadkach czas zwolnienia jest wydłużony do 270 dni. Po upływie tego czasu, można starać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, które może trwać do 12 miesięcy. O przyznaniu tego świadczenia decyduje lekarz orzecznik z ZUS-u po umówionej wcześniej wizycie. Podczas trwania zwolnienia chorobowego, pracodawca lub ZUS mogą skontrolować pracownika pod kątem prawidłowego korzystania z czasu przeznaczonego na leczenie. Oznacza to, że chory pracownik nie powinien w tym czasie podejmować innej pracy.
Jaka jest wysokość zasiłku chorobowego?
Wysokość wynagrodzenia chorobowego różni się w zależności od przyczyny nieobecności. Najczęściej jest to kwota o wartości 80% wysokości wynagrodzenia. Wyjątkiem jest na przykład ciąża. Wówczas otrzymuje się kwotę wysokości 100% wynagrodzenia.
Obowiązek wypłacania wynagrodzenia chorobowego przez pierwsze 33 dni w roku kalendarzowym przypada pracodawcy. Po upływie tego czasu, pracownik otrzyma zasiłek chorobowy, wypłacany przez ZUS.
Ile czasu przepracować, żeby iść na zwolnienie chorobowe?
Prawo do zasiłku przysługuje pracownikowi, po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, czyli 30 dni zatrudnienia. Do tego okresu zalicza się również ubezpieczenie u poprzedniego pracodawcy, jeśli przerwa między zatrudnieniem nie przekroczyła 30 dni. Zasiłek chorobowy już od pierwszego dnia pracy przysługuje na przykład absolwentom szkół w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły.
Podobne: