Spraw sobie piękny, śnieżnobiały uśmiech!

snieznobialy usmiech

Piaskowanie zębów – co warto wiedzieć?

Najbardziej popularny zabieg, jaki oferuje stomatologia estetyczna, to piaskowanie zębów. Dentyści przekonują, że każdy dorosły powinien decydować się na piaskowanie minimum raz do roku. Na czym polega ten zabieg?

Piaskowanie to nic innego jak wyrzucanie drobinek piasku dentystycznego pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu z zębów usuwane są złogi kamienia oraz przebarwienia powierzchniowe. W trakcie zabiegu stomatolog poleruje także zęby, co sprawia, że stają się one gładsze i mniej podatne w przyszłości na osadzanie się kolejnych substancji.

Czy zabieg piaskowania zębów można przeprowadzić u każdej osoby? W zasadzie tak – o ile pacjent nie cierpi na żadne schorzenia. Przeciwwskazaniem do zabiegu będą z pewnością właśnie przechodzone choroby zakaźne oraz takie schorzenia jak astma, alergia na składniki piasku czy pylica. Stomatolog odmówi wykonania zabiegu również osobom, u których odkryje stan zapalny albo mechaniczne urazy w jamie ustnej.

Wybielanie zębów w gabinecie dentysty

Drugi zabieg, na który pacjenci bardzo chętnie się decydują to wybielanie zębów. Niegdyś popularne było ono głównie w dużych miastach – stąd też wybielanie zębów w Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu przeprowadza się od wielu lat! W mniejszych miejscowościach zabieg ten zyskał na znaczeniu dopiero w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Wybielanie zębów można przeprowadzić na wiele sposobów – stomatolodzy zwykle proponują jednak pacjentom jeden z 3 najbardziej popularnych. Należą do nich:

  • Wybielanie techniką laserową, czyli z zastosowaniem diod laserowych. Zabieg trwa ok. 20-40 minut. Przed jego rozpoczęciem na dziąsła pacjenta nakładany jest specjalny żel chroniący je przed uwrażliwieniem, a na zęby – żel, który pod wpływem światła lasera wnika w zębinę i wybiela ją.
  • Wybielanie przy pomocy lampy Beyond – zabieg przebiega podobnie do tego z wykorzystaniem lasera. Na zęby nakładana jest specjalna pasta, a jej składniki (aktywowane światłem lampy) pozwalają na natychmiastowe wybielenie zębów. Wybielanie trwa ok. 30 minut, a jego efekty utrzymują się zwykle do 3 lat.
  • Wybielanie nakładkowe – a więc zabieg, który pacjenci wykonują samodzielnie w domu! Stomatolog pobiera odcisk zgryzu i na tej podstawie przygotowuje specjalne, indywidualnie dopasowane, nakładki na zęby. Następnie zostaje w nich umieszczona substancja wybielająca. Pacjent zabiera nakładki do domu i stosuje je przez okres 2-4 tygodni.
Przeczytaj:  Kosmetyki z płatków róż - jak zrobić własne

Warto pamiętać, że niezależnie od wybranej metody, przed wybielaniem zębów koniecznie trzeba wyleczyć wszystkie ubytki! Dobrze jest także oczyścić zęby – np. poprzez piaskowanie. Po wybielaniu, przynajmniej przez pewien czas, powinno się też zrezygnować ze spożywania produktów silnie barwiących, takich jak np. kofeina, herbata czy czerwone wino.

Licówki, czyli sprawdzony sposób na olśniewający uśmiech

Co zrobić w przypadku, gdy pacjentowi nie podoba się kształt zębów albo są one bardzo mocno przebarwione? Stomatologia estetyczna zna rozwiązanie również takiego problemu! W tym przypadku dentyści zalecają założenie licówek. Są to cieniutkie płytki wykonane z kompozytu, ceramiki albo porcelany, które zakłada się na zęby. Dzięki nim zęby wyglądają na idealnie równe i śnieżnobiałe.

Założenie licówek jest najdroższym z omawianych zabiegów. Ich koszt (ale też wytrzymałość oraz ostateczny wygląd uśmiechu) zależy od wybranego materiału.

Czy istnieją przeciwwskazania do założenia licówek? Tak – należą do nich m.in.: niewyleczone ubytki, bruksizm (czyli nawykowe zgrzytanie zębami i zaciskanie ich) oraz nawykowe obgryzanie paznokci. 

Piękny, śnieżnobiały uśmiech to od wielu lat marzenie niejednej osoby! Teraz jego spełnienie jest łatwiejsze niż kiedykolwiek! Zabiegi medycyny estetycznej stają się przecież coraz bardziej popularne i dostępne cenowo. Warto więc poznać je i wybrać odpowiedni. To jeden ze sprawdzonych sposobów na poprawę wyglądu i odzyskanie pewności siebie!

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top