Pielęgnacja pępka u noworodka – jakie kosmetyki?

Przed nałożeniem jakichkolwiek kosmetyków na pępek, powinnaś upewnić się, że sprawdziłaś, czy okolica nie jest zakażona. Pępek, który jest dołączony do pępka noworodka, może powodować podrażnienia w tej okolicy. Aby temu zapobiec, utrzymuj obszar pępka w suchości i czystości. Moneta lub taśma na pępku może spowodować wysypkę skórną. Jeśli zauważysz podrażnienie w tej okolicy, zaleca się, aby kikut pępowiny był suchy.

Przepuklina pępkowa

Przede wszystkim musisz pamiętać, że kikut pępowiny w końcu odpadnie. W tym czasie może być wilgotny i surowy. Krwawy płyn, który wypływa z kikuta nazywany jest również ziarniną pępkową. Jeśli kiedykolwiek widziałaś noworodka z opuchniętym pępkiem, wiesz, że to nic przyjemnego.

Objawy zakażenia pępka noworodka

Pępek sączy wydzielinę przez kilka dni po urodzeniu. Wydzieliny te to zazwyczaj przezroczysty lub zabarwiony krwią śluz, ale niektóre przypadki są poważniejsze i wymagają pomocy medycznej. W takich przypadkach mętna wydzielina jest bardziej prawdopodobna niż infekcja. Noworodek może być również senny lub chory. Aby uzyskać więcej informacji na temat infekcji pępka u noworodków, przeczytaj poniższy artykuł.

Utrzymywanie kikuta pępowiny w czystości i suchości

Chociaż pierwsze kilka tygodni po narodzinach dziecka to czas, aby pozwolić kikutowi zagoić się samodzielnie, należy uważać, aby nie wyciągać go zbyt szybko. Mogłoby to doprowadzić do ewentualnej infekcji, powodując sączenie się ropki lub strupka z kikuta. Jeśli kikut pępowiny nie wyschnie całkowicie, może utworzyć różową tkankę bliznowatą zwaną ziarniniakiem, która odprowadza jasnożółty płyn. Chociaż grudkowaty miąższ zniknie sam, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym dziecko, jeśli ziarnina nie odpadnie całkowicie lub nadal będzie sączyć się ropa. Jeśli kikut nie odpadł w ciągu tygodnia, normalne jest również, że u Twojego noworodka pojawi się kilka kropel krwi, choć nadmierne krwawienie jest oznaką czegoś złego.

Przeczytaj:  Rozmowa kwalifikacyjna - jak się ubrać?

Przykładanie taśmy lub monety do pępka może spowodować wysypkę skórną

Przykładanie płaskiego przedmiotu, takiego jak moneta, nad pępkiem dziecka nie jest zalecane. To tylko podrażni skórę dziecka i może nawet spowodować infekcję. Naklejanie monety lub taśmy nad pępkiem dziecka nie jest zalecane i może nawet spowodować wysypkę. Najlepiej porozmawiać z pracownikiem służby zdrowia przed wypróbowaniem tego.

Utrzymywanie obszaru pępka w czystości i suchości

Utrzymywanie obszaru pępka w czystości i suchości po porodzie jest niezbędne dla zdrowia Twojego noworodka. Pępowina, która przenosi bogatą w tlen krew i odpady, jest przecinana kilka milimetrów od pępka dziecka podczas porodu. W naturalny sposób wyschnie i odpadnie. Pozostały kikut utworzy guzek na pępku dziecka, który może poplamić ubranie lub pieluszkę.

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top