Łupież suchy – podstawowe informacje

Łupież suchy – jak sobie z nim poradzić

Łupież suchy to nieprzyjemne schorzenie, z którym zmaga się wiele osób na całym świecie. Może powodować wypadanie włosów oraz dokuczliwe swędzenie. Jego przyczyną są często różnego rodzaju alergeny, ale też stres i zła dieta. 

Przyczyny łupieżu suchego

Łupież suchy jest chorobą skóry głowy, która pojawia się wskutek nadmiernego stosowania produktów do stylizacji włosów, działania szkodliwych czynników środowiskowych, alergii, stresu lub złej diety. Wszystkie te czynniki mogą powodować przesuszenie skóry głowy oraz upośledzone funkcjonowanie gruczołów łojowych. Objawy łupieżu suchego to m.in. swędzenie skóry głowy, wypadanie włosów oraz białe lub szarawe, łupieżowe plamy na skórze głowy.  

Główna to niedobór żelaza i cynku w organizmie. Przyczynia się do tego również brak witamin i aminokwasów, z których zbudowane są białka. Wobec tego bardzo ważne jest stosowanie zdrowej diety!

Leczenie łupieżu suchego

W przypadku pojawienia się łupieżu suchego bardzo ważne jest, by dobrać odpowiednie leczenie. Jeśli przyczyną jest alergia, należy unikać alergenów i stosować leki przeciwhistaminowe. Jeżeli łupież jest wynikiem stosowania produktów do stylizacji włosów, należy ich unikać i używać naturalnych, hipoalergicznych kosmetyków. 

Zmiana stylu życia, stosowanie odpowiedniej diety i regularne ćwiczenia fizyczne również mogą bardzo pomóc w leczeniu łupieżu. 

Sposoby na łupież suchy

Chcesz wiedzieć, jaki jest skuteczny ? Aby się go pozbyć, należy zastosować kilka środków.

  • Mycie włosów. Dobrze jest myć włosy zgodnie z zaleceniami specjalistów. Włosy należy myć nie częściej niż 2–3 razy w tygodniu i stosować delikatne szampony.
  • Stosowanie olejków. Olejki takie jak olejek jojoba i olejek migdałowy mają właściwości nawilżające, które mogą pomóc w walce z łupieżem suchym. 
  • Zmiana stylu życia. Prawidłowa dieta, regularne ćwiczenia fizyczne, unikanie stresu i złych nawyków żywieniowych mogą pomóc w złagodzeniu objawów łupieżu suchego. 
  • Stosowanie odpowiednich leków. Leki takie jak ketokonazol, są skutecznym sposobem na walkę z łupieżem suchym. Jednak należy pamiętać, że powinny być one stosowane tylko po konsultacji z lekarzem. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze powinieneś porozmawiać ze specjalistą, który opracuje odpowiedni plan działania!
Przeczytaj:  Pielęgnacja róż na balkonie - o czym pamiętać?

Jak uniknąć łupieżu suchego?

Aby uniknąć pojawienia się łupieżu suchego, trzeba przede wszystkim postępować zgodnie z kilkoma prostymi zasadami: 

  • Należy unikać stosowania produktów do stylizacji włosów, które zawierają szkodliwe substancje. Zamiast tego lepiej stosować naturalne, hipoalergiczne kosmetyki. 
  • Prawidłowe odżywianie. Zdrowa, zbilansowana dieta jest ważna, jeśli chce się uniknąć łupieżu suchego. W diecie powinno znaleźć się dużo warzyw i owoców oraz produkty bogate w witaminy i minerały. 
  • Redukcja stresu. Regularne ćwiczenia i relaksacja oprócz wielu innych korzyści, pomogą również w utrzymaniu zdrowia i pięknych włosów. 

Łupież suchy to dolegliwość, z którą można sobie poradzić. Aby pozbyć się problemu, należy zastosować odpowiednie metody leczenia oraz zmienić styl życia. Ważne jest, aby stosować naturalne i hipoalergiczne kosmetyki oraz unikać produktów do stylizacji włosów, które zawierają szkodliwe substancje. Prawidłowa dieta, regularne ćwiczenia i relaksacja będą pomocne w profilaktyce!

Podobne:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back To Top