Zadbane usta bez względu na porę roku

30 Paź 2012 | Autor: | Kategoria: Pielęgnacja, Porady, Uroda

Niskie temperatury, mroź, suche powietrze, wiatr i inne niesprzyjające warunki atmosferyczne sprawiają, że usta pękają oraz szybko się wysuszają. Istnieją jednak proste i naturalne metody radzenia sobie z tym problemem.

źródło zdjęcia: obrazki.info

Siła tkwiąca w naturze

Usta nie posiadają gruczołów łojowych, dlatego narażone są na urazy i nie mogą bronić się przed czyhającymi na nie niebezpieczeństwami. Na szczęście wiele produktów spożywczych pozwoli im szybko się zregenerować. Warto na przykład co jakiś czas robić ustom peeling przy użyciu brązowego cukru zmieszanego z odrobiną wody. Należy pamiętać, że usta są bardzo delikatne więc nie można ich złuszczać w zbyt mocny sposób.

źródło zdjęcia: obrazki.info

Ważne, aby zimą i jesienią nie rozstawać się z miodem. Ma on dla ust zbawienne działanie. Ochroni je bowiem przed pękaniem, nawilży i ukoi. Do tego maseczki z miodu można pozbyć się w bardzo przyjemny sposób zlizując ją po prostu z ust. Dobrym i smacznym rozwiązaniem są też okłady z awokado. Także zregenerują wargi i odpowiednio je natłuszczą.

Kondycję ust poprawią także pokarmy zawierające witaminę B, tj. ciemne pieczywo, orzechy lub jaja. Warto stosować dietę bogatą w żelazo i kwasy tłuszczowe, a także nie zapominać o spożywaniu wystarczającej ilości płynów.

źródło zdjęcia: e-vive.pl

Systematyczność

Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto mieć przy sobie pomadkę ochronną. Dobrze stosować ją kilka razy dziennie, nawet pod szminkę koloryzującą. Pomadka tego typu osłoni usta przed działaniem szkodliwych czynników, ponieważ zazwyczaj ma w swoim składzie aloes, wosk pszczeli, pantenol, witaminy A i E oraz filtry UV. W sklepach dostępne są też dobrze nawilżające i chroniące preparaty z olejkiem kokosowym lub masłem Shea.

źródło zdjęcia: idealwoman.pl

Czego unikać?

Nie tylko warunki atmosferyczne szkodzą wargom. Częste oblizywanie ust czy jedzenie pikantnych potraw mogą je podrażnić. Niekorzystnie działają na nie także źle dobrane kosmetyki. Przede wszystkim trzeba unikać, zwłaszcza zimą specyfików, które zawierają alkohol. Również zwykłe szminki i błyszczyki mogą niekorzystnie wpłynąć na kondycję ust. Pomadki koloryzujące często wysuszają usta, a woda zawarta w błyszczykach tylko pozornie je nawilża. Niestety wargi mogą być w złym stanie również przez wahania hormonalne i niedobór witamin. Warto sprawdzić to wykonując odpowiednie badania.

źródło: kobiecezasady