Na co zwrócić uwagę wybierając wózek spacerowy?

02 Sie 2018 | Autor: | Kategoria: Uncategorized

Obecnie na rynku mamy szeroki wybór, jeśli chodzi o wózki spacerowe. Coraz więcej rodziców ma dylemat, jaki wózek wybrać, na co zwrócić uwagę, czym się kierować? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, aby uniknąć wątpliwości!

wozek

Niezawodne wózki spacerowe

Przychodzi taki czas, że trzeba pożegnać wózek wielofunkcyjny i wybrać spacerówkę. Wózki spacerowe to takie, z których korzystają dzieci, które już same siedzą. Oczywiście istnieją też na rynku takie modele, których oparcie można opuścić tak nisko, że w siedzisku jesteśmy w stanie przewozić nawet malutkie, kilkumiesięczne dziecko. Można wyróżnić dwa rodzaje tego typu wózków, mianowicie:

 

  • spacerówki o charakterze bardziej zabudowanym
  • lekkie, tzw. parasolki.

Czym się różnią? Przede wszystkim stelaże spacerówek bardziej zabudowanych odznaczają się stabilniejszą konstrukcją, bardziej przestronnym siedziskiem oraz – większymi kółkami. W niektórych modelach możemy spotkać się z funkcją, która będzie nam pozwalać na to, aby obrócić siedzisko i obserwować naszego maluszka.

Który wózek wybrać?

Wybierając wygodne wózki spacerowe, należy zwrócić uwagę na wiele aspektów, np.: wagę wózka, gondolę, obicie, koła, dno wózka, rączkę, hamulce i wiele innych. Jeżeli chodzi o wagę, powinniśmy wybrać taki, aby nie był aż zanadto ciężki. Weźmy pod uwagę nasze miejsce zamieszkania: blok bez windy, dom szeregowy bez podjazdu, w zamian za to kilka schodków – to wszystko ma ogromne znaczenie. Pamiętajmy, że wózek razem z gondolą może ważyć nawet do 25 kg. Do tego dochodzą jeszcze dodatkowe akcesoria i oczywiście – nasz maluszek! Przy wyborze gondoli powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby była ona przestronna, składała się w cichy sposób i zapewniała wygodę naszemu dziecku. Dobrze byłoby, aby miała specjalną siatkę wentylacyjną, bądź też okienko. Zapewni to odpowiedni przepływ świeżego powietrza. Radzimy też, aby przed zakupem wózka odpowiednio wymierzyć: drzwi wejściowe, bagażnik w aucie oraz szerokość drzwi windy, o ile mamy taką w bloku. Dzięki temu zmieścimy się wózkiem bez większego problemu. Obicie – najlepsze takie, które jest wodoodporne i posiada specjalne filtry przeciwsłoneczne. Dobrze, aby było wykonane z takiego materiału, który w łatwy sposób można utrzymać w czystości. Kwestia dotycząca kół wózka jest sprawą bardzo indywidualną i tak naprawdę zależy od naszych potrzeb i tego, na jaki teren ten wózek będzie przeznaczony. Jeżeli planujemy poruszać się po mieście – wybierzmy małe i skrętne kółka. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie nam manewrować na zatłoczonych i wąskich uliczkach. Jeżeli mieszkasz poza miastem i masz zamiar chodzić na spacery po nierównym terenie – wybierz wózek z kołami dużymi i pompowanymi, a dołki, dziury i krawężniki nie będą ci straszne. W kwestii dna wózka ma ono być równe i stabilne, najlepiej drewniane bądź też styropianowe, ponieważ tylko takie zapewnią naszemu maluszkowi znacznie lepszą izolację przed zimnem. Warto zwrócić szczególną uwagę na modele, które posiadają specjalny system wentylowania. Co on daje? Przede wszystkim doprowadza świeże powietrze przez spód, ale w taki sposób, że maluszek nie odczuwa zimna. Rączka wózka powinna być regulowana w taki sposób, aby każde z rodziców mogło swobodnie i wygodnie prowadzić pojazd dziecka. Co więcej, dobrze, aby była ona wykonana ze skóry lub wyściełana pianką. Przyjmuje się, że takie materiały służące do wykonania rączki są najbardziej odporne na różnice temperatur. Jedną z najważniejszych rzeczy, na które koniecznie musimy zwrócić uwagę przy zakupie wózka, są hamulce. Należy je sprawdzić, zanim udamy się z naszym nowym nabytkiem do kasy! Jak to zrobić? Najlepiej ustawić wózek na lekko pochyłym podłożu i zaciągnąć hamulec. Jeżeli wózek nie ruszy z miejsca – świetnie, tak powinno być, możemy bez obaw udać się do kasy. Jeżeli zauważymy, że jednak wózek przemieścił się – to znak, abyśmy pod żadnym pozorem go nie kupowali.

Rozbieżność cenowa

Jak wiadomo, ceny wózków są bardzo różne, wahają się od 400 zł do nawet 2 000 zł. Tańsze posiadają podstawowe wyposażenie, np.: kosz zakupowy, folię przeciwdeszczową, specjalny uchwyt do łatwego przenoszenia wózka czy odpinaną barierkę. Droższe wózki posiadają znacznie bogatsze wyposażenie: hamulec ręczny, amortyzowane koła, budkę z ochroną UV, wentylowane i regulowane siedzisko, regulowany podnóżek i wiele innych.