Jak przeżyć menopauzę i pozostać w dobrej kondycji?

17 Lut 2016 | Autor: | Kategoria: Felietony, Porady

Menopauza to dla wielu kobiet smutna rzeczywistość. Jest postrzegana jako zakończenie najlepszego etapu życia i rozpoczęcie kolejnego – gorszego. W tym okresie zachodzi wiele zmian w ciele, które ostatecznie prowadzą do zaprzestania miesiączkowania. Jednak te zmiany wcale nie oznaczają końca dobrego życia czy też kobiecości! Jak więc poradzić sobie w trakcie okresu przekwitania i pozostać w dobrym humorze?

Menopauza nie taka straszna

Menopauza zazwyczaj rozpoczyna się między 45-55 rokiem życia. U kobiet, które regularnie palą papierosy następuje to szybciej. Pierwsze objawy jakie możemy zaobserwować to nieregularne miesiączki. W późniejszych stadiach pojawia się coraz więcej kłopotliwych objawów, które dotykają sfery całego organizmu. Od problemów z bólami kości i stawów, po huśtawki nastrojów, drażliwość, bezsenność na problemach z osiągnięciem orgazmu kończąc. Jeżeli zaobserwujemy je u siebie oznacza to, że czas udać się do ginekologa na badania.

Okres menopauzy

Źródło: Remifemin.pl

W trakcie klimakterium najważniejsze to zachowanie pozytywnego myślenia. Nasze życie się przecież nie kończy. Mimo wielu niedogodności nie możemy zamykać się na świat. Starajmy się regularnie spotykać ze znajomymi. Wychodzić do kina czy na drinka, świetnym pomysłem są też ćwiczenia fizyczne. Dzięki nim zyskujemy dużo pozytywnej energii. Bardzo ważny jest również kontakt fizyczny z partnerem. Dzięki niemu nie zapomnimy o tym że nadal jesteśmy w pełni wartościową kobietą. Lekarz prawdopodobnie przepisze nam terapię hormonalną, dzięki niej zachowamy poziom libido na odpowiednio wysokim poziomie. Warto pić również herbatki ziołowe, które pozwalają na wyciszenie.

Spadek metabolizmu – można sobie z tym poradzić

Ponieważ menopauza wiąże się również ze spowolnieniem metabolizmu, szybko możemy zaobserwować, że przybieramy na wadze. By tego uniknąć konieczne jest zbilansowanie diety. Starajmy się unikać słodyczy czy słonych przekąsek. Stawiajmy na zdrowe produkty, jedzmy jak najwięcej warzyw oraz pijmy soki, najlepiej świeżo wyciśnięte – są najzdrowsze.