Jak usunąć sól z butów?

05 Lut 2016 | Autor: | Kategoria: Moda, Porady

Zima to wyjątkowo ciężki okres. Panujące mrozy nie jednemu dały się we znaki. Jednak nie tylko my jesteśmy narażeni na jej niekorzystne działania. Również nasze ubrania często mają z nią problemy, a zdecydowanie najbardziej narażonymi z nich są buty. Podczas zimy, by usunąć lód z chodników czy ulicy posypuje się je solą. W efekcie, po powrocie do domu na butach widzimy pozostałości po niej w postaci białych plam, których czasem trudno się pozbyć. Istnieje jednak kilka prostych tricków, by sobie z nimi poradzić.

Jak usunąć sól ze skóry?

Najczęściej najprostszym sposobem jest po prostu wilgotna szmatka i przetarcie obuwia. Ten sposób znacznie częściej działa na buty wykonane ze skóry. Jeżeli nasze wykonane zostały z zamszu prawdopodobnie będziemy musieli sięgnąć po coś więcej. Skórzane buty trzeba specjalnie pielęgnować – zła impregnacja sprawi, że drogie obuwie szybko się zniszczy, co okaże się być jedynie wydatkiem.

Kozaki (350004543)

Źródło: Okazje.info

Jak usunąć sól z innych materiałów?

Istnieje wiele preparatów przeznaczonych do usuwania tego typu plam, lub zabezpieczenia przed nimi. Jednak pamiętajmy, że są to środki chemiczne, które na dłuższą metę mogą negatywnie wpływać na materiał, z którego zostało wykonane obuwie. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie domowych metod. Jeżeli wilgotna szmatka nie przyniosła pożądanego efektu możemy wykorzystać również ocet. Po odpowiednim rozcieńczeniu go z wodą powinien poradzić sobie nawet z głębokimi plamami na zamszowym bucie. Jeżeli nie posiadamy w domu octu z całą pewnością znajdziemy apteczkę, gdzie powinna znaleźć się woda utleniona. Ona również świetnie radzi sobie z usuwaniem soli. Wystarczy rozcieńczyć dwie łyżki wody utlenionej w 1/2 szklanki wody. Po całym zabiegu wystarczy jedynie odstawić buty do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. By zapobiec osadzaniu się soli możemy również przetrzeć je specjalną pastą na bazie pszczelego wosku.

Badura kozaki 595-406

Źródło: Badura