Zalety i wady wiskozy

31 Gru 2015 | Autor: | Kategoria: Moda, Porady

Na wielu metkach możemy znaleźć tą nazwę. Zazwyczaj uważamy ją za syntetyk, chociaż pozyskuje się ją z roślin. Co powinniśmy o niej wiedzieć?

Wiskoza

Pinterest.com

 

Jak powstaje wiskoza?

Wiskoza jest produkowana z celulozy pozyskiwanej z drzew. Surowiec jest poddawany wieloetapowym procesom technologicznym. Podczas części z nich używa się silnych chemikaliów. To właśnie z tego powodu materiał ten czasem zaliczany jest jako sztuczny, a czasem jako naturalny. W zależności od tego, jak proces produkcji zostanie przeprowadzony włókna mogą bardziej przypominać jedwab, bawełnę, wełnę lub poliester i mieć inne właściwości.

Zalety

Wiskoza jest niezwykle przewiewna i przyjazna dla skóry. Dzięki temu, że dobrze chłonie ona wilgoć nie zgrzejemy się w niej, ani nie spocimy. Dlatego też często używana jest do produkcji letnich bluzek i sukienek. Materiał ten często wykorzystywany jest jako domieszka do innych włókien. Dzięki niemu szorstki materiał będzie milszy w dotyku, a sztuczne włókna będą oddychać. Zaletą wiskozy jest również jej niska cena.

Wady

Niestety ubrania wykonane z tego materiału są bardzo podatne na odkształcenia i szybko się gniotą. Aby dobrze je wyprasować musimy włożyć w to dużo energii. Łatwo jest ją również uszkodzić jeżeli nie będziemy przestrzegać zaleceń producenta i prać w zbyt wysokiej temperaturze. Z tego względu część rzeczy wykonanych z wiskozy będzie wymagało prania ręcznego. Nieodpowiednio przechowywana ma również tendencję do pleśnienia.