Dla amatorów wina – Marani Telavuri

26 Lis 2015 | Autor: | Kategoria: Dla domu, Nowości

Zdarza się, że zastanawiamy się nad wyborem smacznego, niedrogiego, oryginalnego wina, które będzie się dobrze komponowało ze zwyczajnym, codziennym posiłkiem. Pośród licznych propozycji, które znajdują się na sklepowych półkach, warto zwrócić uwagę na gruzińskie wino Marani Telavuri. Występuje ono w wersji białej oraz czerwonej. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku, dostaniemy wino wytrawne, półwytrawne i półsłodkie. Każde z nich wyróżnia się bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości.

Białe wytrawne Marani Telavuri wyróżnia się lekkością i przejrzystością. Aromat to przede wszystkim gruszka, papierówka, pigwa i wosk. Smak ma kwasowy i świeży, z wyraźną, jabłkową nutą. W wersji półwytrawnej odnajdziemy aromat jabłka i gruszki, a także melonów i bananów. Smak półwytrawnego białego Marani Telavuri wyróżnia się nutą gruszkową i kwiatową. Efekt delikatnego wygładzenia smaku uzyskany został dzięki cukrowi resztkowemu. W wersji półsłodkiej wino jest miękkie, lekko landrynkowe, z wyczuwalnymi nutami owoców – jabłka, cytryny i brzoskwini. Przypadnie do gustu osobom, które preferują lekkie, półsłodkie tony.

materiały prasowe

materiały prasowe

W czerwonym wytrawnym Marani Telavuri wyczujemy owocowe aromaty, konfiturowo-wiśniowe rejestry oraz nuty piwniczne i pestkowe. Smakuje wiśnią, dżemem z owoców leśnych oraz maliną. Ma oryginalny posmak likieru i chropawy, choć nieagresywny finał. W wersji półwytrawnej ma ciepły, konfiturowy aromat z wyczuwalnymi nutami dżemu z owoców leśnych, malinową, likieru wiśniowego oraz pestek. To proste, lekko korzenne wino wyróżnia się świeżym, owocowym, wiśniowo-pestkowym, nieco chropawym smakiem i piwnicznym akcentem w finale. Z kolei wariant półsłodki pachnie marmoladą i konfiturami. Smakuje malinami, owocami leśnymi, wiśniami i syropem. Tło jest konfiturowo-ziemiste.
Wina Marani są oryginalnymi gruzińskimi winami, produkowanymi w regionie Kakcheti – Telawi. Winiarnia łączy nowoczesne technologie ze starożytnymi metodami wytwarzania wina.