Grubość rajstop na zimę

18 Lis 2015 | Autor: | Kategoria: Moda

Zazwyczaj koncentrujemy się na kolorze i rozmiarze rajstop. Jednak na opakowaniu znajdziemy również informacje o ich grubości – jest ona równie istotna.

Cienkie rajstopy 15 den z klinem (rozmiar 3-4),z zaznaczon czci majteczkow, z wzmocnieniem na palcach, szyte paskim szwem.

www.okazje.info.pl

Z grubością związany jest poziom krycia. Na opakowaniu znajdziemy oznaczenie den, które oznacza wagę 9000 metrów pojedynczego włókna wyrażoną w gramach. Im grubsze rajstopy, tym większa ilość gram i den, np. 60 den oznacza, że 9000 metrów przędzy z której wykonano produkt wazy 60 gram.

Wybierając rajstopy powinniśmy pamiętać, że te cieńsze są bardziej eleganckie, jednak mniej trwałe. Aby się nie mechaciły powinny być prane pojedynczo i ręcznie. Do pralki mogą być wkładane jedynie w specjalnych woreczkach.

Obecnie możemy wybierać również modele, które wyszczuplą sylwetkę w najbardziej problematycznych miejscach, zazwyczaj w okolicy bioder i brzucha. Istnieją również takie, które mają działanie medyczne, np. przeciw żylakowe.

6-8 den to modele najcieńsze i prawie niewidoczne. Jeżeli w naszej pracy obowiązuje dress code sprawdzą się w gorące letnie dni. Do biura wybierajmy takie bez połysku. Na wieczorne wyjścia nie powinny być grubsze niż 15 den. Drugą grupą jest 15-20 den. Są najbardziej uniwersalne, ponieważ nadają się na każdą pogodę i do wszystkich kreacji. Jeżeli chcemy wyszczuplić sylwetkę wybierajmy je w podobnym kolorze co buty.

Rajstopy 40-60 den są odpowiednie na chłodniejsze dni. Pasują one do cięższych tkanin i dłuższych butów. Takie zrobione z mikrowłókien będą bardziej kryjące niż te, z domieszką lycry. Najgrubsze mają 100 i więcej den. Sprawdzają się zimą, zazwyczaj zawierają domieszkę wełny lub bawełny. Dają dużo ciepła, ale nie są efektowne.