Domowa orzechówka – jak ją przygotować?

28 Paź 2015 | Autor: | Kategoria: Felietony, Zdrowie

Nalewka z orzechów włoskich znana jest już od wielu pokoleń. Choć nie należy ona do smacznych, pomocna jest zwłaszcza przy różnego typu żołądkowych dolegliwościach. W orzechach bowiem znajduje się dużo garbników, w tym na przykład elagowy kwas, które przechwytują związki toksyczne znajdujące się w przewodzie pokarmowym. Co więcej, popularna domowa orzechówka potrafi także obniżyć ciśnienie krwi krążącej po naszym organizmie oraz ma działanie bakteriobójcze.

orzechy

Jak przygotować nalewkę z orzechów włoskich?

Przede wszystkim będziemy potrzebować dziesięć niedojrzałych orzechów włoskich, tych jeszcze zamkniętych w zielonych skorupkach. Najlepiej, jeśli wybierzemy owoce o dużych rozmiarach. Kolejne składniki to:

  • pół litra żytniej wódki,
  • trzy goździki,
  • laska cynamonu,
  • 200 g cukru brązowego.

Zielone owoce orzecha kroimy na nieduże kawałki. Wrzucamy je do słoika i zalewamy żytnią wódką. Na wierzch słoika, ale tak, by zostały zakryte przez alkohol, dorzucamy cukier, cynamon oraz goździki. Całość zamykamy i ustawiamy w ciepłym miejscu na cztery tygodnie, co kilka dni potrząsając słoikiem.

Po wspomnianym czasie filtrujemy nalewkę (np. przez gazę) i odstawiamy ją ponownie na kilka miesięcy, by mogła się odpowiednio wyleżakować. Po tym czasie pijemy po około kieliszek dziennie gdy tylko pojawią się większe dolegliwości ze strony żołądka. Działanie nalewki zauważymy już po kilku niedługich chwilach.