Piękna w ciąży – ciało

18 Lut 2015 | Autor: | Kategoria: Dziecko, Uroda, Zdrowie

Pisaliśmy już jak pielęgnować cerę w czasie ciąży, ale oznaki naszego „stanu” są widoczne nie tylko na naszej twarzy, ale całym ciele. Mamy na myśli rozstępy, cellulit czy problemy z biustem i żylaki. Przez nie ciężarne kobiety często obawiają się, że staną się nieatrakcyjne, a ich nastrój bardzo się pogarsza. Lecz dzięki właściwej pielęgnacji mogą przeciwdziałać tym negatywnym skutkom i cieszyć się z oczekiwania na dziecko.

www.polki.pl

www.polki.pl

Cellulit:
Głowna przyczyna jego pojawienia się są zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety. Duże stężenie estrogenów we krewi sprawia, że naczynia krwionośne i limfatyczne stają się bardziej przepuszczalne i ich zawartość zaczyna przenika do tkanki podskórnej wywołując obrzęk i ucisk sąsiednich tkanek. Cellulit zazwyczaj pojawia się na biodrach, udach i pośladkach średnio u 60-80% kobiet, które nawet przed ciążą nie miały z nim problemu, a u kobiet, które wcześniej się z nim zmagały staje się bardziej widoczny.

Pielęgnacja: Bardzo ważne jest nawilżanie i natłuszczanie skóry. Należy sięgać po preparaty przeznaczone dla kobiet w ciąży, które mają w swoim składzie składniki przyspieszające spalanie tłuszczy oraz wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych. Najlepsze efekty osiągniecie wykonując równocześnie masaż skóry, który pomoże rozbić zalegające pod skora złogi oraz poprawi ukrwienie. Pomocna również będzie codzienna aktywność fizyczna (o ile nie ma przeciwwskazań) oraz właściwa dieta.

managerapteki.pl

managerapteki.pl

Rozstępy:
Mogą zacząć się pojawiać już od 3 miesiąca ciąży i dotykają nawet 9 na 10 kobiet. Osłabione włókna kolagenowe (przez wysoki poziom kortyzolu we krwi podczas ciąży) łatwiej się zrywają i powodują ich powstawanie. Oprócz działania hormonów do ich powstawania przyczynia się niewłaściwa dieta, szybki przyrost masy ciała i co za tym idzie nadmierne rozciąganie się skóry. Co więcej jeśli Wasze mamy i babcie również się z nimi zmagały macie większą szansę, że rozstępy pojawią się i u Was.

Pielęgnacja: Walka z tym przeciwnikiem może być połączona z działaniami zapobiegającymi cellulitowi. Aktywność fizyczna i dieta bogata w minerały mogą skutecznie przeciwdziałać pojawieniu się rozstępów. Dodatkowo coraz więcej firm ma w swojej ofercie preparaty przeciwdziałające ich pojawianiu się. Zawierają specjalne składniki pobudzające produkcje kolagenu i elastyny w skórze oraz obkurczające naczynia krwionośne. Pamiętajcie również o masażu (np. oliwa z oliwek czy taka przeznaczoną do pielęgnacji niemowląt).

Pregnant woman eating healthy food

Problemy z biustem:
W czasie ciąży biust kobiety bardzo się zmienia przygotowując się do produkcji pokarmu dla dziecka. W tym okresie bardzo często powiększa się nawet do 2-3 rozmiarów, zmienia swój kształt, pojawia się na nim sieć błękitnych żyłek i traci swoją jędrność.

Pielęgnacja: Aby uniknąć problemów z obwisłym biustem po ciąży dobrze jest zainwestować we właściwy stanik, który skutecznie go podtrzyma oraz wzmacniać mięśnie klatki piersiowej. Pomocne również okażą się kremy ujędrniające (poprawią elastyczność skóry) i masaż, który będzie przeciwdziałał pojawieniu się rozstępów.

Pregnant woman doing Pilates

Żylaki:
To problem, który dotyka ok. 40 proc. kobiet w ciąży. Są spowodowane w duże mierze wzrostem wagi kobiety i zwiększeniem ciśnienia krwi oraz zwieszeniem stężenia progesteronu we krwi. Większe prawdopodobieństwo na ich pojawienie się mają kobiety które za dużo stoją lub siedzą, noszą zbyt obcisłą bieliznę i ubrania oraz są uwarunkowane genetyczne do ich występowania.

Pielęgnacja: Tak jak we wcześniejszych przypadkach pomocny będzie ruch: spacery, pływanie na basenie, zajęcia fitness dla przyszłych mam. W ciąży należy zakładać luźne ubrania oraz pic dużo wody zapobiegającej puchnięciu nóg i pojawianiu się pajączków i żylaków. Pomocne będzie również unikanie wysokich temperatur (w tym również gorących kąpieli). Jeśli żylaki mimo to nadal się pojawiają udaj się po radę do lekarza.