Piękna w ciąży – cera

09 Lut 2015 | Autor: | Kategoria: Porady, Uroda, Zdrowie

Ciąża to dla większości kobiet okres radosnego oczekiwania połączonego z przygotowaniem się do wielkich zmian jakie wywoła w ich życiu pojawienie się małego człowieka. Ale podczas jej trwania zmiany zaczynają zachodzić nie tylko w życiu kobiety, ale i w jej wyglądzie. Nie tylko rośnie jej brzuch i powiększają się piersi, ale na twarzy mogą pojawić się przebarwienia lub trądzik, pojawiają się rozstępy i wychodzą żylaki. W ciele ciężarnej kobiety zachodzi prawdziwa rewolucja i wiele przyszłych mam bardzo obawia się tych zmian. Ta szalejąca burza hormonów może również odbić się na jej cerze.

Detail Of Pregnant Woman Holding Ultrasound Scan

Reakcja skóry na ciąże może być nieprzewidywalna. U większości kobiet cera staje się piękna i promienna, u pozostałych mogą pojawić się nieatrakcyjne przebarwienia, popękane naczynka, nadmierna suchość skóry lub trądzik. Dodatkowo może okazać się, że ulubione kosmetyki zaczynają uczulać. Niżej prezentujemy listę najczęstszych problemów związanych z cera podczas ciąży oraz informacje jak ją pielęgnować.

Sucha skóra:
Główną przyczyna takiego stanu jest podwyższony poziom hormonów (zwłaszcza estrogenu), który powoduje, że cera staje się bardziej przesuszona i szybciej traci wodę. Staje się ona bardziej wrażliwa i podatna na działanie czynników. Kremów do cery suchej możesz poszukać w rankingu porównywarki cen Okazje.info.

Pielęgnacja: należy zrezygnować z kosmetyków z dodatkami zapachowymi, barwnikami i dużą ilością konserwantów. Idealnie natomiast sprawdza się kosmetyki przeznaczone do cery wrażliwej i nawilżające.

Przebarwienia:
Najczęściej są rezultatem nadmiernego odkładania się melaniny w naskórku i górnych warstwach skóry. Pojawiają się u kobiet przebywających na słońcu i są wynikiem burzy hormonalnej, któr pobudza do pracy melanocyty, czyli komórki produkujące melaninę.

Pielęgnacja: aby uniknąć problemów z przebarwieniami pamiętajcie o stosowaniu kremów z wysokim filtrem (30-50 SPF) przed wyjęciem z domu. Pamiętajcie, że filtry te chronią jedynie przez 2-3 godziny, dlatego trzeba je nakładać ponownie co jakiś czas.

Trądzik:
Szalejące hormony wywołują anomalie w pracy gruczołów łojowych, które produkują więcej sebum, a to przeważnie prowadzi do zaczopowania gruczołów łojowych. W niektórych przypadkach winny może być podwyższony poziom prolaktyny.

Pielęgnacja: jeśli zmiany są duże najlepiej udać się do dermatologa po poradę. W przypadku łagodniejszych zmian należy zmienić kosmetyki na antybakteryjne i regulujące produkcję sebum, najlepiej przeznaczone do cery wrażliwej. Przez ich zakupem upewnijcie się czy nadają się do stosowania w ciąży. Uważajcie tez na kosmetyki z retinolem – mogą wywoływać podrażnienie.