Jak pielęgnować przetłuszczające się włosy?

26 Lis 2014 | Autor: | Kategoria: Porady, Uroda

To, że nasze włosy się przetłuszczają wynika z faktu, że skóra głowy produkuje nadmierną ilość sebum. Jeśli nasza cera jest tłusta lub mieszana, nic w tym dziwnego, że również skóra głowy ma takie tendencje. Czasami za taki stan rzeczy odpowiada nieodpowiednia dieta, uboga w witaminy. Wówczas zmiana nawyków żywieniowych i suplementacja pomogą. Jednak przetłuszczanie się włosów może wynikać również z innych przyczyn, jak np. zaburzeń gospodarki hormonalnej czy chorób skóry. Wtedy koniecznie trzeba zasięgnąć porady dermatologa – jeśli wyeliminuje czynniki dermatologiczne, jak zapalenie skóry, grzybicę czy zaburzenia hormonalne, wówczas wystarczająca może być zmiana nawyków pielęgnacyjnych.

polki.pl

polki.pl

Jak zatem postępować z przetłuszczającymi się włosami? Przede wszystkim należy używać delikatnych szamponów, które nie zawierają silikonów. Mogą to być z powodzeniem szampony dla dzieci, a także kosmetyki naturalne i do skóry wrażliwej. Myjąc włosy i skórę głowy nie wcierajmy i nie szorujmy mocno, ponieważ pobudza to gruczoły łojowe do pracy.

Używając odżywek lub masek do włosów, należy je nakładać nie od nasady włosów, ale od ich połowy lub tylko na same końcówki. W awaryjnych sytuacjach możemy natomiast sięgać po suche szampony w sprayu. Taki szampon rozpyla się u nasady włosów i w ten sposób pochłania on nadmiar sebum. Przy włosach przetłuszczających się, co zapewne zaskakujące, nie wolno przesuszać skóry głowy. Pobudza ją to do nadmiernego wydzielania ochronnego sebum, pogarszając tylko całą sytuację. Dlatego należy myć włosy jak najrzadziej i rezygnować z suszenia suszarką gdy jest to tylko możliwe. Należy też zaniechać używania lakierów do włosów.