Jak chronić włosy przed słońcem i słoną wodą?

16 Lip 2014 | Autor: | Kategoria: Pielęgnacja, Porady, Uroda

Lato skłania nas do tego, by więcej czasu spędzać na słońcu. Ponadto jest to czas urlopów, a często kierunkiem wyjazdu są ciepłe kraje lub polskie morze. Z powodu silnego promieniowania większość osób pamięta o ochronie swojego ciała stosując krem z filtrem. Niestety, nadal większość zapomina o ochronie włosów, które pod wpływem słońca i słonej wody mogą się zniszczyć.
Woman on the Beach

Jak zatem chronić włosy? Słona woda, podobnie jak chlor, działa przede wszystkim przesuszająco. W przypadku kąpieli na basenie nie ma z tym problemu – włosy wystarczy schować pod czepek (lub nawet dwa). Niestety, kto w środku lata marzy o założeniu czepku nad morzem? Nikt. Z tego powodu warto wcześniej pomyśleć o prawidłowej pielęgnacji włosów. Podstawą staje się aplikowanie masek o bogatym, odżywczym składzie oraz olejowanie. Przez wielu profesjonalistów polecane jest pokrycie olejem samych końcówek włosów (lub połowę ich długości) przed kąpielą w morzu. Następnie warto zawiązać je w mocny koczek – istotne jest to, by włosy nie były rozpuszczone w wodzie. Po kąpieli warto zmoczyć kosmyki w zwykłej wodzie mineralnej, co pozwoli na szybkie wypłukanie z nich soli.

Olejowanie ma także inne dobre właściwości dla włosów. Wiele olejów bowiem zawiera naturalne filtry UV. Z pewnością faworytem jest w tym przypadku olej z pestek malin, który stosowany jest także bezpośrednio na skórę – jest on świetnym przeciwutleniaczem, a wchodzące w jego skład kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, pobudzają regenerację skóry i działają przeciwalergicznie. Jeśli ktoś jednak nie zamierza brać kąpieli, może stosować mgiełki z filtrami UV oraz silikony. Ponadto wiele kobiet latem wychodzi na zewnątrz z mokrymi lub wilgotnymi włosami. Nie jest to jednak dobry pomysł – gorące powietrze i moc słońca w błyskawiczny sposób wysuszą nasze włosy! Podobnie jak w przypadku kąpieli, lepiej związać włosy przed wyjściem na zewnątrz. W sezonie letnim warto założyć także na głowę czapkę lub kapelusz, które mogą być dodatkowym elementem stylizacji lub nadać nam nieco szyku.