Tradycyjne prezenty komunijne

05 maja 2014 | Autor: | Kategoria: Dziecko, Galerie

Lata temu Pierwsza Komunia Święta była kojarzona wyłącznie jako ważne duchowe święto o wymiarze religijnym, a upominki, które z tej okazji otrzymywało dziecko były tylko dopełnieniem tego dnia i podkreślały jego uroczysty charakter. Obecnie odnosi się wrażenie, że priorytety tego dnia zmieniły się o przysłowiowe 180 stopni. Dzieci „licytują” się, kto dostał lepszy i droższy prezent, a dorośli wymyślają coraz to kosztowniejsze upominki. Tymczasem powrót do tradycyjnych upominków nie byłby wcale taki zły, a do tego podkreślał uroczysty, religijny wydźwięk Pierwszej Komunii Świętej. Co zatem przed laty dostawały na komunię dzieci, a do tego co nadal nie traci na aktualności i może stanowić wspaniałą pamiątkę komunii?

polki.pl

polki.pl

W pierwszej kolejności dbano o odpowiednią edukację religijną dziecka, wręczając mu Biblię. Najczęściej była to wersja dla najmłodszych, jednak wcześniej, gdy nie było jeszcze takich wydawnictw, dzieci dostawały „dorosły” egzemplarz tej księgi. Prezentem były też często różnego rodzaju precjoza – najczęściej łańcuszek z krzyżykiem lub medalikiem, a dla dziewczynki często pierwsze w jej życiu kolczyki. Biżuteria musiała być wykonana ze złota, ewentualnie z dodatkiem szlachetnych kamieni, a gdzie było biedniej – koralików imitujących takie kamienie. Wiele dzieci dostawało po prostu pieniądze, które miały służyć na ich dalszą edukację, ale często też na codzienne życie. Można było takie pieniądze odłożyć na przyszłość, ale często gospodarka i wzrastająca inflacja powodowały, że po latach kwoty te traciły znacznie na wartości.

www.opoka.org.pl

www.opoka.org.pl

Szczytem marzeń dawnych pierwszokomunistów był zegarek. A gdy pojawiły się pierwsze zegarki elektroniczne – koniecznie właśnie taki, nie wymagający nakręcania. Taki zegarek dziecko najczęściej traktowało jako świętość i najdroższy skarb. Podobnie jak rower, jeśli miało to szczęście, że rodzinę było stać na taki rower i do tego jeszcze była w stanie go zdobyć z okazji komunii. Wiele z tych prezentów przez lata nie straciło na swojej aktualności. Zmieniła się jednak forma i wartość tych prezentów, a do tego doszło całe mnóstwo nowych, innych pomysłów, często związanych z rozwijającą się technologią i elektroniką.