Co daje pobyt w saunie?

05 Lis 2013 | Autor: | Kategoria: Porady, Zdrowie

Pobyt w saunie korzystnie wpływa na urodę, zdrowie i ogólne samopoczucie. Aby odczuć jej dobroczynny wpływ należy udawać się do niej 2 lub 3 razy w tygodniu. Jak przygotować się do wizyty w saunie oraz jaki jej rodzaj wybrać?Sauna

Przed i w trakcie wizyty w saunie

Gdy planuje się wizytę w saunie nie powinno się tuż przed wejściem do niej jeść posiłku i pić alkoholu. Trzeba natomiast nawodnić organizm około litrem wody. Do sauny nie wchodzi się w makijażu, bo szybko spłynie i biżuterii ponieważ spowoduje oparzenia. Z sauny można korzystać po treningu, ale dopiero kiedy uzupełni się płyny i odpocznie.

Sam pobyt w saunie składa się z kilku etapów. Na początku zaleca się siedzenie na najniższej ławie przez 10-12 min. w celu nagrzania ciała. Potem trzeba ochłodzić się letnią kąpielą lub polać lodowata wodą z wiaderka. Następnie można wrócić i usiąść na wyżej lawie i powtórzyć proces nagrzewania. Po każdym wyjściu należy się schłodzić i chwilę odpocząć. Cały pobyt w saunie może trwać od 40 min do 2 godzin.

Typy saun

Pobyt we wszystkich rodzajach saun poprawi odporność i zapobiegnie przeziębieniom. Sauna fińska (sucha) polecana jest zwłaszcza osobom cierpiącym na zapalenie zatok. Temperatura wynosi w niej 85-110°C, a wilgotność ocenia się na około 10%. Wysoki stopień nagrzania pomieszczenia i szybkie schłodzenie ciała następujące po wyjściu pozwala usunąć toksyny. Sauna mokra, gdzie temperatura wynosi 60°C do 85°C, a wilgotność może wynieść 50% ( w momencie polania wodą nagrzanych kamieni) świetnie wpław na oczyszczenie cery. Polecana jest zwłaszcza osobom mającym cerę łojotokową. Z kolei saunę parową, zwaną łaźnią parową można odwiedzać nawet codziennie. Panuje w niej bowiem niższa temperatura do 50°C i duża wilgotność nawet do 100%. Pobyt w niej oczyszcza oraz odpręża. W saunie na podczerwień temperatura sięga 40-60°C. Umożliwia szybkie i bezpieczne pozbycie się toksyn, metali ciężkich, kwasów czy tłuszczu z organizmu.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny

Z sauny nie powinno się korzystać gdy ma się gorączkę, otwarte rany, cierpi na trądzik różowaty, cukrzycę czy padaczkę. Bezwzględnie nie mogą do nie uczęszczać osoby z chorobami układu krążenia ze zmianami miażdżycowymi, nowotworem, gruźlicą, mające problemy z wątroba, nerkami, a także ze skłonnością do krwawień i nadciśnieniem. Nie mogą z niej korzystać także kobiety w ciąży. W razie wątpliwości zawsze lepiej skonsultować się w lekarzem prowadzącym.