Przyczyny wypadania włosów

18 Paź 2013 | Autor: | Kategoria: Pielęgnacja, Uroda

Dziennie może nam wypaść od 50 do 100 włosów. Spowodowane jest to procesem ich odnowy. Gdy zauważymy, że ubywa ich nam więcej niż zwykle i trwa to dłuższy czas warto zastanowić się nad przyczyną tego stanu. Być może jest to tylko przejściowy etap, który minie po zastosowaniu odpowiednich środków.

Problemy hormonalne

Wypadanie włosów może powodować nadmiar prolaktyny (hormonu przysadki). Wydziela się w zwiększonych ilościach u karmiących matek lub na skutek permanentnego stresu czy nagłego tragicznego zdarzenia. Z kolei niedoczynność tarczycy skutkuje łamliwością, suchością i stopniowym wypadaniem włosów. W okresie menopauzy następuje niedobór estrogenów oraz podwyższa się poziom androsteronu. Gdy zanika owulacja zmienia się też stężenie progesteronu. Aby pozbyć się problemu warto skontaktować się z endokrynologiem, który podejmie działania skutkujące normalizacją hormonów.

Wypadanie włosów na skutek chorób i przez leki

Na ten stan mogą wpłać choroby ogólnoustrojowe, nieleczone, przewlekłe infekcje, chroniczna niewydolność nerek albo nowotwory. Powodem może być również anemia. Do leków przyczyniających się do nadmiernego wypadania owłosienia zalicza się cytostatyki (stosowane przy chorobach nowotworowych), antydepresanty, zmniejszające krzepliwość krwi, obniżające ciśnienie, antybiotyki doustne przeciwtrądzikowe albo poprawiające lipidemię.

Nieodpowiednia dieta

Restrykcyjna dieta pozbawiona wielu składników mineralnych i witamin z pewnością wpływa na kondycję włosów. Aby były sprężyste i mocne należy spożywać produkty bogate w żelazo, aminokwasy siarkowe, białko, cynk, krzem. Warto przyjmować również produkty pełne witaminy H (biotyna), z grupy B. Niestety efekty żywieniowej kuracji są widoczne dopiero po 3 miesiącach jej stosowania.hair

Zła pielęgnacja włosów

Włosy należy myć dokładnie, ale krótko, łagodnymi substancjami. Dostosowuje się je do typu skóry głowy i jej problemów. W przypadku występowania łupieżu, który może powodować wypadanie włosów należy używać odpowiednich środków drogeryjnych lub aptecznych. W celu ochronienia włosów dobrze nakładać odżywki i maski, ale bez zawartości silikonów (można znaleźć je na przykład tutaj). Substancje te tylko obciążają włosy. Włosom szkodzi też gorąca woda i powietrze, szarpanie podczas czesania Unikać należy tapirowania i innych zabiegów powodujących platanie, łamanie oraz napięcie włosów.