Kiedy kosmetyki nie nadają się do użytku?

18 Paź 2013 | Autor: | Kategoria: Kosmetyki, Porady

Kupując kolejny kosmetyki warto przyjrzeć się ich datom ważności. Przeterminowany może być przyczyną problemów skórnych i chorób. Jak rozpoznać odpowiedni produkt i kontrolować jego przydatność, aby nie narazić się na przykre dolegliwości i wizytę u specjalisty?

symbol-PAOOznaczenia terminu przydatności

Data przydatności kosmetyku podawana jest z tyłu opakowania. Zwykle znajduje się w symbolu słoiczka z uchylonym wieczkiem. Podaje się tam ilość miesięcy, którą kosmetyk może służyć po otwarciu. Termin może też występować w formie datowej. Niektóre kosmetyki nie muszą mieć tych oznaczeń. Należą do nich perfumy, wody toaletowe, dezodoranty w sprayu, lakiery, pianki do włosów i jednorazowe maseczki. Można ich bowiem używać przez długi czas, ponieważ bakterie i grzyby nie rozwijają się w nich przez długi czas. Do tej grupy produktów nie powinno zaliczać się pudrów, różów lub cieni do powiek. Podłoże oraz pH tych kosmetyków sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie kosmetyków. Suche i zaciemnione miejsca powodują ich wolniejszy rozwój.

Oznaki przeterminowania kosmetyku

Sygnałem tego, że kosmetyk nie nadaje się do użycia jest przede wszystkim zmiana konsystencji, lepkości, zapachu, mętnienie, rozwarstwienie, osad, śluz. W balsamach i kremach następuje też zmiana pH, zachodzi fermentacja i pojawiają się kłaczki Pudry zaczynają się osadzać na wieczku i tworzą się w nich grudki. Z kolei na przykład róż robi się tłusty, ciemnieje i nierówno się rozprowadza. Używanie przeterminowanych produktów może doprowadzić do infekcji oczu czy grzybic bądź innych nieprzyjemnych infekcji.