Opalanie a fototyp cery cz. II

04 Sie 2013 | Autor: | Kategoria: Felietony, Uroda

Poniżej prezentujemy dwa kolejne fototypy cery osób rasy białej, związane z podatnością i reakcją na oddziaływanie promieni słonecznych.

bydgoszcz.gazeta.pl

Źródło: www.bydgoszcz.gazeta.pl

Fototyp III – środkowoeuropejski

Cechy charakterystyczne tego typu cery to jej lekko śniady odcień, a do tego włosy ciemny blond lub brązowe, szare, piwne lub brązowe, czasem niebieskie. Osoby o takim fototypie łatwo się opalają i mają ładny brązowy odcień opalenizny. Nawet niewielka ilość słońca wywołuje pigmentację i zbrązowienie skóry bez ryzyka poparzeń. Jednak nie wolno zaniechać ochrony przeciwsłonecznej a postaci kremu z filtrem, bo łatwo można poparzyć skórę, jeśli przesadzi się z czasem przebywania na słońcu. Zaleca się filtr od 8 do 15.

www.tvp.pl

Źródło: www.tvp.pl

Fototyp IV – południowoeuropejski

Charakteryzuje się typowo śniadą karnacją, naturalnie ciemnymi włosami i oczami w kolorze intensywnego brązu. Taka cera nie ma skłonności do poparzeń słonecznych, a opalenizna jest ciemnobrązowa, a nawet już mała dawka słońca wywołuje pigmentację i silne brązowienie skóry. Jedynym zagrożeniem ze strony promieni słonecznych może być wysuszenie skóry, a co za tym idzie, przedwczesne jej starzenie. Zalecany faktor ochronny w pierwszych dniach na plaży wynosi 4.

IV famousbase.com

Źródło: www.famousbase.com