Skóra po trzydziestce – jak o nią dbać?

14 Sie 2012 | Autor: | Kategoria: Kosmetyki, Porady, Uroda, Zdrowie

Współczesne trzydziestolatki to kobiety aktywne, zadbane i nastawione na sukces, przed którymi cały świat stoi otworem. Warto sprawić, by ten stan utrzymał się jak najdłużej. Pomoże w tym pielęgnacja skóry, dzięki któremu zachowa się ładny, zdrowy jej wygląd przez długi czas.

Sytuacja skóry po „trzydziestce”

źródło: sxc.hu

Skóra na twarzy i reszcie ciała po trzydziestym roku życia cały czas jest w całkiem niezłej formie. Jednakże, wraz z upływem czasu, zaczynają się na niej pojawiać delikatne zmiany, dotyczące zwłaszcza utraty elastyczności. Widzimy więc między innymi pierwsze płytkie zmarszczki, głównie te mimiczne. Są one skutkiem obniżenia się poziomu elastyny i kolagenu (zmniejsza się napięcie skóry), a także spowolnioną pracą gruczołów łojowych (gorsze natłuszczenie naskórka).

Jakie składniki dostarczać skórze „30+”?

źródło: sxc.hu

W okolicach trzydziestych urodzin warto więc zacząć stosować oprócz kremów nawilżających także te delikatnie stymulujące. Głównym ich zadaniem powinno być wzmacnianie bariery lipidowej skóry, regeneracja naskórka oraz spłycanie pojawiających się zmarszczek. Pomogą w tym kosmetyki zwierające takie składniki jak: witaminy C i E, retinol oraz koenzym Q10.

Pierwsza z wymienionych witamin to bariera obronna przed wolnymi rodnikami i nawilżanie skóry. Druga natomiast dobrze rozświetli cerę, nadając jej ładnego, świeżego blasku oraz delikatnie zmniejszy zmarszczki.

Duże dawki witamin zawierają między innymi kosmetyki firm Iwostin, Kolastyna i Garnier. Obok wspomnianych składników często występuje w nich retinol, czyli jedna z form witaminy A. Dzięki retinolowi komórki skóry szybciej się regenerują, a odbudowa kolagenu również przyspiesza, co pozwala na poprawę jędrności cery.

Ostatni istotny „odżywiacz” trzydziestoletniej skóry to koenzym Q10. Powstaje on w organizmie w sposób naturalny, jednak wraz z wiekiem proces jego wytwarzania spowalnia. Wspomniany koenzym wytwarza w komórkach energię, która pomaga w ich podziale i regeneracji. Odpowiednie jego wytwarzania powoduje, że cera jest gładka i jędrna. Składnik ten jest także przeciwutleniaczem, który zabezpiecza nas przed szkodliwymi wolnymi rodnikami.

Co jeszcze pomoże trzydziestoletniej skórze?

źródło: sxc.hu

Stosowanie kosmetyków właściwych do wieku kobiety jest bardzo ważne, ale to nie jedyny przejaw dbałości o skórę. Aby była ona długo jędrna i zdrowa, podczas ich nakładania warto delikatnie masować zwłaszcza okolice oczu – wzmocni to krążenie limfy wokół nich, co przełoży się na bardziej elastyczną skórę.

Oprócz kremów na co dzień dobrze jest raz na tydzień nałożyć maseczkę odżywczą. Maseczki mają zwiększoną ilość składników odżywczych, które znakomicie poprawiają stan cery. Równie ważne jest też to, by używać kosmetyków z filtrem. Dzięki nim spowolni się szkodliwe działanie promieni słonecznych, które między innymi wysusza skórę.