Stopy zadbane na wiosnę

08 Kwi 2013 | Autor: | Kategoria: Porady, Uroda

Wiosna to czas, kiedy po zimie wszystko budzi się do życia. Dotyczy to nie tylko przyrody, ale również ludzi. Zrzucamy zimowe odzienie i zaczynamy bardziej dbać o siebie, ponieważ wiosną i latem ciało jest bardziej odkryte, a zatem czujemy, że powinno wyglądać estetycznie czy wręcz kusząco.

Tak jest również ze stopami, które po zimie są często przesuszone, popękane i mówiąc oględnie – zaniedbane. Pomijając kwestie ich wyglądu, ale taki stan może doprowadzić do poważniejszych urazów czy obtarć. Warto zatem już wiosną zadbać o stopy, aby latem można je było spokojnie eksponować w odkrytych butach czy sandałkach i klapkach albo w ciągle popularnych japonkach.

www.cowtoruniu.pl

Źródło: www.cowtoruniu.pl

Dlaczego stopy pękają i jak temu zaradzić?

Na podeszwach stóp jest sporo gruczołów potowych, jednak skóra stóp nie ma prawie wcale gruczołów łojowych, stąd jej skłonność do pękania. Zatem aby stopy były ładne i gładkie należy je na co dzień, regularnie nawilżać – kremami i balsamami do stóp. Idealne będą preparaty bogate w kwasy owocowe i mocznik.

woman's legs
Jeśli już doszło do sytuacji, w której skóra naszych stóp jest mocno popękana i zrogowaciała, najlepiej udać się do kosmetyczki lub lekarza dermatologa. Pierwsza z osób przeprowadzi na naszych stopach zabiegi w salonie, druga przepisze intensywne preparaty zmiękczające, włącznie z takimi dostępnymi tylko na receptę. Są też domowe sposoby na mocno zrogowaciałe i popękane stopy. Należy je wysmarować preparatami bogatymi w witaminy, szczególnie w witaminę A, a następnie owinąć folią i założyć na to ciepła skarpetki. Stworzymy w ten sposób małą łazienkę stopom, intensyfikując działanie preparatów nawilżających. Po kilkunastu minutach należy dokładnie spłukać preparat.

MON164031

Codzienna pielęgnacja

Aby stopy były zdrowe i ładnie wyglądały, należy regularnie używać tarki lub pumeksu, przycinać paznokcie, usuwać odciski, a także smarować stopy po kąpieli preparatami zmiękczającymi naskórek. Raz na kilka tygodni warto zafundować swoim stopom pedicure u kosmetyczki, może nawet w wersji leczniczej. Nie dość, że odzyskają ładny i zdrowy wygląd, to jeszcze będą wypoczęte i zrelaksowane.
Ważną kwestią jest również obuwie oraz skarpetki. Najlepiej by skarpetki były bawełniane, oddychające, choć raczej do szpilek ich nie założymy. Buty z kolei najlepiej z naturalnej skóry, również w przypadku ich wewnętrznej wkładki lub z przewiewnej tkaniny. Wówczas unikniemy zapacania się stóp i łatwiej będzie przeciwdziałać odciskom i obtarciom.

Long pretty woman legs with moisturizer body cream isolated on white

Najbardziej rzucającym się w oczy elementem stóp są niewątpliwie paznokcie. Niech zawsze będą ładnie przycięte i pomalowane – chociażby bezbarwnym lakierem. Można sobie pozwolić wiosną i latem również na odrobinę szaleństwa – modne wzorki na paznokciach czy neonowe, intensywne barwy.